| Processor | Intel Core i7-8750H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inches FHD IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForc GTX 1060 Graphics | |
| OS | Windows 10 Pro | |
| RAM | 8GB, 16GB DDR4 2400 2 slots RAM | |
| Memory | 1x M.2 SSD slot | |
| Battery | Li-Polymer 5300WAh 60Wh Battery | |
| Warranty | 2 Year Warrenty |
| Name | Gigabyte Sabre |
|---|---|
| Model | Sabre |
| Price | Tk 67,724 |
| Brand | Gigabyte |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 802.11 ac (a/b/g/n compatible) |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD with NTSC 72% Color Gamut display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Camera |
|---|
| Body Dimensions | 390(W) x 268(D) x 25(H) mm 15.4(W) x 10.5(D) x 0.9(H)inch |
|---|---|
| Body Weight | 2.5 kg (w/battery) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Aluminum Black |
| Operating System | Windows 10 Pro |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8750H,Mobile Intel HM370 Express Chipset, (2.5GHz-4.1Hz) |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 8GB, 16GB DDR4 2400 2 slots (Max 32GB) RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | Support Triple-Storage System,1x 2.5” HDD, 1x M.2 SSD slot (Type 2280, supports NVMe PCIe X4) |
| SSD Capacity | 1x M.2 SSD slot (Type 2280, supports NVMe PCIe X4 & SATA) |
| Battery Type | Li-Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5300WAh 60Wh battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | 2x 2W Speaker, 1x 2W Sub-woofer |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 ac (a/b/g/n compatible) |
| Bluetooth | V4.2 |
| USB | 3x USB3.1 Gen1 (Type-A), 1x USB3.1 Gen2 (Type-C) |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | 2.0mm Key Travel Isolated RGB Backlit Keyboard Supports 16.7 million colors RGB Backlit |
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel N200 Processor Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch IPS Display
Processor: Intel Celeron N4500 Processor
RAM: 4GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 WHr Long-life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →